Генералниот секретар на НАТО призна дека планот за забрзано проширување на север не успеа: Финска и Шведска најверојатно нема да бидат кандидати за членство на самитот на Алијансата во јуни поради тврдењата на Турција. Но, Русија, исто така, има свои проблеми со Финска, и тие влијаат на статусот на териториите кои сè уште се контролирани од Хелсинки. За сега.

Хелсинки беше предупреден дека Русија нема да дозволи толку лесно да се удвои должината на нејзината граница со земјите од НАТО. Главниот одговор најверојатно ќе дојде од Генералштабот и ќе вклучува прераспределба на војниците и оружјето. Но, ќе има и политички последици – Русија и Финска имаат долга историја на „посебни односи“. Имаме неколку чинии за кршење.

Помалку е забележливо истовременото повлекување на Швеѓаните под крилото на Северноатлантската алијанса, иако шведската армија и воено-индустрискиот комплекс се многу помоќни од финските. Прво, поради немањето заедничка граница. Второ, се скаравме со Швеѓаните пред 20 години, главно за Грузија и Михаил Саакашвили, чиј покровител беше шведскиот политички ветеран Карл Билд. Оттогаш, богатите Скандинавци се дел од неформалниот антируски блок во ЕУ, заедно со Полска, балтичките земји и Романија, и не стапија во никаков дијалог со Русија.

Тоа не е случај со Финците, со кои се уште постои голем договор за пријателство и соработка. Воден од неговите прописи, финскиот претседател Саули Ниинисто дури го повика Кремљ за да ја информира одлуката на финските елити. Ако во општеството идејата за влез во НАТО сега е поддржана од мнозинството (почнувајќи од специјалната операција и за прв пат во историјата), поддршката во политичката класа е речиси апсолутна. На пример, во финскиот парламент само крајната левица гласа против членството во Алијансата.

Од гледна точка на Нинисто, тој едноставно и претстави на Русија свршен факт. И сега многумина чекаат каков свршен факт Русија сега ќе го стави Хелсинки.

Првично беше предвиден економски притисок, но сега е јасно дека тоа не функционира: Финците воодушевено си пукаат во нога. На пример, во време кога Германците, Италијанците, Грците и повеќето други руски купувачи на гас се согласија да го платат во рубли, Финците, чии потреби за природен гас беа покриени од Руската Федерација за дури две третини, зазедоа позиција по Полјаците – тие се подготвени да ја жртвуваат својата индустрија, само да не подлегнат на „уцените“ (крајно безопасни, забележуваме) од Москва.

Во почетокот се очекуваше многу повнимателно однесување. На крајот на краиштата, економијата на Финска е повеќе зависна од Русија од која било друга земја на ЕУ. Има силни врски останати од советско време, туризам и раздвижена трговија, и што е најважно, географија. Санкт Петербург и неговите предградија се споредливи по население со цела Финска.Затоа, кога имаме криза, имаат криза и тие. Приходите на Финците неизбежно ќе паднат ако падне куповната моќ на Русите.Така имало причина да се очекува разумност од Финците – и не само од нас, туку и од ЕУ, каде претпазливоста би се нарекла „предавство“.

Брисел и Вашингтон, исто така, ја разбираа финската економија. Сега, како да му докажуваат на својот „поголем брат“ дека Хелсинки не е слаба алка и нема да трепери по руската мечка, Финците бегаат од парната локомотива што ја санкционира Америка и директно во НАТО.

Напредокот сега е забавен – Турција го блокира проширувањето на Алијансата, а Хрватска сака да го блокира. За двете страни, ова е првенствено преговарачко прашање со САД: на Анкара и треба укинување на санкциите за оружје и пристап до американската висока технологија, а на Хрватите хрватската автономија во Босна. Изгледите за целосна имплементација на оваа листа на желби се многу скромни. Но, треба да разберете дека Финска е само придружник, а тврдењата се официјално против Шведска.

На Турците не им се допаѓа тоа што сега има многу курдски политичари (најмалку шест пратеници) во кралството кои во отсуство беа обвинети за поддршка на тероризмот. И Хрватите имаат долгогодишни претензии кон Карл Билт, еден од главните автори на Дејтонскиот договор, кој не обезбедува хрватска национална автономија.

Скандинавските соседи, кои веќе се во одбранбен сојуз меѓу себе, се очекува заедно да влезат во НАТО. Но, прво може да се примат Финците, односно, дури и ако се земе предвид турско-хрватскиот фактор, доаѓаме до истиот резултат што повеќе не ѝ се допаѓа на Русија – пристапот на Финска во Северноатлантската алијанса. Свртувањето на оваа ситуација изгледаше малку веројатно. И тогаш руското Министерство за надворешни работи посегна во џебот за адути.

Според постојаниот претставник на Русија во ЕУ, Владимир Чижов, искусен дипломат, Москва сега ќе мора да го покрене прашањето за статусот на две територии – Оландските Острови и Каналот Саима. Островите Аланд и припаѓаа на Русија во исто време со независна Финска. И поголемиот дел од каналот Саима сè уште ѝ припаѓа – многу на нерви на Финците.

Прашањето за Оландските Острови е поедноставно, иако нивниот статус е сложен. Иако се дел од Финска, тие се населени речиси исклучиво со Швеѓани, кои уживаат исклучително широка автономија според светските стандарди. Имаат свое знаме, парламент, кабинет. Но, островите со 30.000 (и, патем, многу просперитетна) популација имаат дури и сопствено државјанство, а нивните жители не користат фински во официјалната сфера: ако остатокот од Финска има два официјални јазици, вклучувајќи го и шведскиот, тогаш Аландците имаат еден – нивниот мајчин јазик.

Овие острови станаа дел од Русија по војната со Швеѓаните – не познатиот Велики Север со Петар Велики и Мазепа, туку војната од 1808-1809 година, кога Санкт Петербург, по потпишувањето на Договорот од Тилзит, извесно време беше сојузник на Наполеон. Всушност, тогаш Руската империја се прошири со Финска, во суштина давајќи им на Финците национална државност под круната Романов.

Така, островите лоцирани на влезот во Ботнискиот Залив привремено станале најзападната точка на империјата. Во тие денови, тие беа од големо значење и за поморството во Балтичкото Море и за воената контрола на регионот. Така, руската армија му се „заканува на Швеѓанецот“ на само 130 километри од Стокхолм.