Рогозин и одговори на Урсула фон дер Лајен: ЕУ нека ја купи и пие целата руска вотка за да не може Русија да заработи од неа

Генералниот директор на државната корпорација „Роскосмос“, Дмитриј Рогозин, им предложи на земјите од Европската унија да ја купат и пијат целата руска вотка за да не може Русија да заработи од неа.

 

– Шефот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави дека ЕУ мора да купува нафта од Русија, бидејќи во спротивно ќе ја пренасочи на други пазари и рускиот претседател Владимир Путин „ќе заработи уште повеќе“.

– Следниот чекор на оваа мудра бриселска утка ќе биде предлог да се испие целата руска вотка, за рускиот претседател Владимир Путин да не може да заработи уште повеќе на неа – напиша Рогозин на Телеграма.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа