Поранешен јапонски премиер: Зеленски е виновен за војната во Украина

116

Позицијата на украинскиот претседател Владимир Зеленски за членството во НАТО и одбивањето да се реши конфликтот во Донбас доведе до почеток на руска специјална операција. Ова го изјави поранешниот премиер на Јапонија Шинзо Абе, пренесува рускиот сајт „Ура.ру“.

 

– Веројатно непријателствата можеа да се избегнат ако украинскиот претседател Владимир Зеленски беше принуден да вети дека неговата земја нема да се приклучи на НАТО или ако беше принуден да даде висок степен на автономија на две енклави (ДНР и ЛНР) на истокот. – пренесува Абеа.објавено од „Економист“, пренесува „Ура.ру“.

Според поранешниот јапонски премиер, американскиот претседател Џо Бајден би можел да влијае на Зеленски.