Руски политичар упати нова нуклеарна закана на ТВ програма поддржана од Кремљ, во која луто го осуди снабдувањето оружје на НАТО за Киев.

Алексеј Журављов, лидер на националистичката партија Родина , која е дел од контролираната опозиција, постојано говори за нуклеарните капацитети на неговата земја за време на неговите настапи на програмата Русија-1, 60 минути.

Во четвртокот, пратеникот од Думата го нападна германскиот канцелар Олаф Шолц кој на Светскиот економски форум во Давос рече дека Владимир Путин „не смее да ја добие оваа војна“ во Украина и дека е „убеден дека нема да ја добие“.

За време на ефективно монологот кој траеше неколку минути, Журављов рече: „Тоа е лудост. Дали овој дебил навистина мисли дека можеме да изгубиме. Ние, нуклеарна нација?

„Дека утре ќе кажеме „извини, направивме грешка, што ќе излеземе од Крим и од секаде“. Тоа не може да се случи.

„На крајот, ќе станете пепел. Американците ќе речат „нештата се случуваат“, што сугерира дека Вашингтон нема да и помогне на Европа доколку Москва употреби нуклеарно оружје.

Осврнувајќи се на оценката на Шолц дека Западот не може да ги прифати условите што Москва ги постави во мировните преговори, Журављов рече: „Ако не можете да ги прифатите нашите услови, тогаш ние ќе ве принудиме. Шолц треба да го знае тоа. Ако не принудите да ги користиме нуклеарно оружје нема да имаме друг избор“.