Веројатно последното предупредување на Русија пред да започне 3та светска војна: Антонов ги предупреди САД да не доставуваат ракетно оружје со долг дострел на Киев

Русија се надева на победа на здравиот разум во врска со наводното снабдување со ракетно оружје со долг дострел на Украина од САД, изјави Анатолиј Антонов, рускиот амбасадор во Вашингтон.

Според американските медиуми, американската администрација може да ги пренесе MLRS HIMARS и M270 MLRS во Киев, кои ќе бидат опремени со наведувани ракети M31 GMLRS.

 

Антонов истакна дека таквите информации треба внимателно да се проверат. „Во овој момент тргнуваме од изјавата на официјалниот претставник на Пентагон, Џон Кирби, дека конечната одлука за ова прашање не е донесена. Се надеваме дека ќе надвладее здравиот разум и дека Вашингтон нема да преземе таков провокативен чекор “, рече Антонов, цитиран од Телеграмскиот канал на амбасадата.

Амбасадорот истакна дека Русија постојано ги информирала САД преку дипломатски канали дека невиденото надувување на Украина со оружје значително ги зголемува ризиците од ескалација на конфликтот.

„Американците добро знаат дека нивните постапки ја одложуваат перспективата за мир. САД навлегуваат се подлабоко во кризата во Украина. Тоа е полн со непредвидливи последици за глобалната безбедност“, додаде тој.

Според Антонов, во случај на снабдување со такво оружје, постои ризик тоа да биде поставено во близина на границите и Украинците да имаат можност да ги нападнат руските градови.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа