Британски ТЕЛЕГРАФ: Вакцините AstraZeneca предизвикуваат зголемување на случаите на опасни НЕВРОЛОШКИ БОЛЕСТИ

Научниците веруваат дека системот за испорака на „тројанскиот коњ“ може да предизвика зголемување на случаите на Гилен-Баре синдром.

 

Вакцината AstraZeneca може да го зголеми ризикот од сериозна невролошка состојба на синдромот Гилан Баре (GBS), што може да се должи на системот за доставување на содржината на вакцината, веруваат научниците, во откритието што може да се примени на слични вакцини.

GBS е ретка состојба која предизвикува мускулна вкочанетост и болка и може да го попречи движењето, одењето, голтањето, а понекогаш дури и дишењето.

Обично е предизвикана од бактеријата на гастроентеритис Campylobacter, која има површинска обвивка која изгледа помалку човечки, па понекогаш може да го поттикне телото да ги напаѓа сопствените нерви наместо да ги напаѓа бактериите, што доведува до GBS.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа