БИЛ Гејтс сега предвидува нова голема пандемија за која тврди дека има шанса да се случи во следните 20 години

Ко-основачот на милијардерот, милијардер, самопрогласен филантроп и финансиер на СЗО, Бил Гејтс, верува дека има 50 отсто шанси да се појави нова пандемија во следните 20 години и дека нејзиното потекло веројатно ќе биде природно.

 

„Човечката популација расте и ние навлегуваме во се повеќе екосистеми. Затоа предвидувам дека има 50 проценти шанси да имаме нова пандемија од природно потекло во следните 20 години, како резултат на климатските промени“, рече Гејтс.

Гејтс, кој неодамна ја објави книгата „Како да се спречи следната пандемија“, објасни дека следната пандемија може да биде грип, нов тип на вирус од семејството на коронавирус, па дури и вирус направен од човек, кој тој го нарече „многу застрашувачко сценарио“, пренесува Срна.

Да потсетиме, Светската здравствена организација (СЗО) во април објави дека бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 500 милиони.

 

Гејтс беше и остана главен финансиер на СЗО, поборник за вакцини и строги мерки, советник на многу медицински установи, а нема училиште за „браварска машина“.

Во секој случај, се што најави се оствари, а од каде знае Бил што не чека? Лесно го создава она што не чека заедно со светската „елита“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа