Поради санкциите на САД и Европс Милијарда луѓе ширум светот би можеле да останат без струја

Ова лето, електричните мрежи ширум светот нема да произведуваат доволно електрична енергија за да ја задоволат растечката побарувачка, што им се заканува на повеќе од милијарда луѓе со постојани прекини на електричната енергија. Мрежите се затегнати поради недостигот на фосилни горива, суши и топлотни бранови, прекини во синџирот на снабдување и зголемени цени поради војната во Украина и неуспешна транзиција на зелена енергија во која операторите на мрежата затворија премногу електрани на фосилни горива. Комбинирајте го сето ова и совршена бура со затемнување се заканува на голем дел од северната хемисфера.

Електричната криза, која зафаќа голем дел од светот и големата економија, би можела да биде за помалку од еден месец кога летото ќе започне на 21 јуни. Регионите кои го загрижија Блумберг се Азија, Европа и САД, каде што нема доволно електрична енергија за да се задоволат потребите кога побарувачката за ладење ќе се зголеми додека домаќинствата се обидуваат да се разладат за да ја избегнат топлината.

Топлотниот бран во Азија предизвика неколкучасовни дневни прекини на електричната енергија, загрозувајќи повеќе од милијарда луѓе низ Пакистан, Мјанмар, Шри Ланка и Индија, а на повидок е мало олеснување. Шест електрани во Тексас немаа доволно производство на почетокот на овој месец бидејќи летните горештини штотуку почнуваа да пристигнуваат, нудејќи преглед на она што следува. Најмалку десетина американски држави од Калифорнија до Големите езера се во опасност од прекин на електричната енергија ова лето. Снабдувањето со електрична енергија ќе биде тесно во Кина и Јапонија. Јужна Африка е подготвена за рекордна година на прекини на струја. А Европа е во несигурна позиција што ја држи Русија – ако Москва го прекине природниот гас во регионот, тоа може да предизвика прекини во некои земји. – Блумберг

Аналитичарот на BloombergNEF, Шантану Џаисвал, вели дека комбинацијата од „војна и санкции“ кои ги нарушуваат пазарите на стоки, „екстремните временски услови“ и „економското закрепнување од СОВИД што ја зголемува побарувачката за електрична енергија“ е „уникатна“ ситуација и не може да се запамети „Кога последен пат“ од толку многу фактори „се случија? Како што забележавме на почетокот, тоа е совршена бура од фактори.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа