ПАПА ФРАНЦИС: Ова е доба на лажни вести и колективно суеверие – се прошири многу вештерство

Папата Франциско, кој од самиот почеток ја промовираше вакцинацијата против СОВИД, во средата рече дека луѓето денес живеат во „ера на лажни вести, колективни суеверија и псевдонаучни вистини“.

 

Папата посочи дека 21 век е обележан не само со научно знаење, туку и со она што тој го нарече „културно вештерство“.

„Не е случајно што нашата ера се лажни вести, колективни суеверија и псевдонаучни вистини“, рече тој.

Говорејќи пред присутните, тој продолжи: „Интересно е: во оваа култура на знаење, знаење за сè, дури и за прецизноста на знаењето, се прошири многу вештерство“.

„Тоа е вештерство со одредена култура, но ве води во живот на суеверие: од една страна, да одите напред со интелигенција во познавањето на работите до корен; од друга страна, душата на која и треба нешто друго поминува низ суеверие и завршува во вештерство“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа