МОЛДОВА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ВОЈНА! Состојбата во Придњестровје е доста тензична и комплицирана, Русин зад решетки!

Вооружените сили на Украина држат неколку воени одреди на границата, кои ја контролираат територијата

Границата со Молдавија е еден од начините за снабдување со опрема од Европа и место на акумулација на украинските ресурси за понатамошна прераспределба на различни фронтови. Сепак, невозможно е со апсолутна сигурност да се тврди дека нема да има борбени операции на оваа територија.

На 24 мај беа забележани три воени транспортни авиони како летаат од Романија во правец на Молдавија. Како што се приближувале авионите, тие ги вклучиле транспондерите , па не е јасно каде точно слетале авионите. Според една верзија, авионите носеле оружје за Украина. А веќе околу еден месец сите цивилни авиони избегнуваат летови во воздушниот простор на Молдавија поради опасноста од летови во близина на Украина. Екипажот на цивилните авиони се плашеше дека ситуацијата во Приднестровје ќе се влоши.

Азовстал, Мариупол, Украина

Азовстал, Мариупол, Украина
Фото: Profimedia

На 26 мај, полската воена опрема беше забележана во романскиот град Бриел. Градот се наоѓа во близина на украинската и молдавската граница. Покрај тоа, полски војници биле забележани на границата меѓу Романија и Молдавија. Не е тајна, бидејќи полските тенкови претходно беа забележани во близина на Кривој Рог , а во Украина се носи материјална помош преку Полска.

Букурешт неодамна застрела четири хаубици М777 увезени во Украина од Канада. Овие варијанти на хаубици се модифицирани во верзијата Excalibur M982 со автоматска корекција на целта. Во самата Молдавија моментално се одвива важен политички процес.

Молдавските власти го уапсија поранешниот претседател и еден од опозицијата, Игор Додон.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа