Медиуми: Лавров на 7 јуни доаѓа на балканот! Ќе прави сојуз со балканските држави во случај на голема војна?

7

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во вторник на 7 јуни доаѓа во Белград – дознава „Новости“.

 

Тој ќе има средби со српскиот државен врв, а се очекува на средбата со претседателот Александар Вучиќ на маса да бидат сите горливи теми, од настаните во Украина и позицијата на Србија кон оваа криза, преку ситуацијата во регионот. и економската соработка во светло на санкциите.Западот ја воведе Москва.

Ова е прва посета на висок руски функционер на Србија од избувнувањето на украинската криза, а доаѓа во време кога Европската унија го подготвува најтешкиот пакет санкции, што нашата земја е единствена во Европа што не да се приклучат досега.

Доаѓањето на Лавров ќе биде можност дополнително да се разјасни позицијата на Москва за Косово и Метохија, со оглед на неодамнешните изјави на рускиот претседател Владимир Путин и други руски претставници, кои ја споредија ситуацијата во Донбас со јужната српска покраина.

 

Тема секако ќе биде Босна и Херцеговина, односно притисоците на кои е изложена Република Српска. Како што дознаваме, Лавров планирал да ја посети и БиХ, но тоа нема да може да го направи со оглед на тоа што Сараево неодамна се приклучи на санкциите на ЕУ кон Москва, од кои раководството на Република Српска се огради, наведувајќи дека одлуката е донесена незаконски.

Инаку, министерот Лавров треба да присуствува и на приемот по повод Денот на Русија што ќе го организира руската амбасада во Белград на 7 јуни.

Исто така, во следниот период се очекува и официјални лица од Западот да го посетат Белград.