ЛАВРОВ откри како Американците успеале да инсталираат биолаборатории во ПОСТСОВЕТСКИТЕ РЕПУБЛИКИ

Во текот на 1990-тите, постсоветските нации беа слаби и неискусни, додека САД имаа лукавство и ресурси да најдат упоришта во нив, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за RT Arabic. Вашингтон го искористи тоа со воспоставување мрежа на биолаборатории за кои Русија верува дека спроведуваат воени истражувања, објасни тој во интервјуто.

 

Распадот на СССР зад себе остави нации кои беа сиромашни и очајно им беа потребни дури и најосновните потреби, што ги остави отворени за САД за експлоатација, рече Лавров.

„Нашите западни партнери тогаш, така да се каже, играа енергично. Тие ги понудија своите услуги на секој начин и се инфилтрираа во секоја област на новонезависните држави. Испратија советници. И сега го доживуваме она што е создадено како резултат на тие времиња“, рече министерот.

Дипломатот особено мислел на лабораториите финансирани од САД, а кои на своја територија ги имаат многу постсоветски земји. Дејствувајќи под покровителство на Агенцијата за намалување на одбранбените закани на Пентагон, тие спроведуваат биолошки истражувања.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа