Директорот на МОДЕРНА ВО ДАВОС ОТКРИВА: Фрламе 30 милиони дози вакцини затоа што никој повеќе не ги сака (ВИДЕО)

Извршниот директор на Модерна, Стефан Бансел се жали дека морал да „фрли“ 30 милиони дози од вакцината „Ковид 19“ затоа што „никој не ги сака“.

 

„Тажно е да се каже, во процес сум да фрлам 30 милиони дози во ѓубре бидејќи никој не ги сака. Имаме голем проблем со побарувачката“, изјави Банчел пред публиката на Светскиот економски форум, додавајќи дека обидите да се стапи во контакт со различни влади за да се види дали некој сака да го надомести застојот биле тотален неуспех.

„Во моментов имаме влади – се обидовме да контактираме… преку амбасадите во Вашингтон. Секоја држава, и никој не сака да ги земе. “

„Проблемот во многу земји е што луѓето не сакаат вакцини.

Коментарите на Банзел доаѓаат неколку дена откако Блумберг објави дека здравствените власти на ЕУ сакаат да ги изменат договорите со Pfizer и другите производители на вакцини за да ги намалат залихите.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа