Јутјуб ги отстрани клучните видео снимки на функционери на Обама од 2014 година, што докажува дека планирале државен удар во Украина

Разговор меѓу највисоките функционери на администрацијата на Обама, кој ја открива клучната улога на американската влада во државниот удар во Украина во 2014 година, беше отстранет од YouTube по осум години.

 

Протече дискусија меѓу тогашниот помошник државен секретар Викторија Нуланд и поранешниот амбасадор во Украина Џефри Пјат го открива нивниот план за формирање нова украинска влада неколку недели пред демократски избраниот претседател Виктор Јанукович да биде соборен со насилен државен удар на почетокот на 2014 година.

Двајцата разговараат за „спроведувањето“ на неуставното соборување на владата и улогата што тогашниот потпретседател Џо Бајден би ја одиграл во „овозможувањето“ преку средби со украински политичари.

Но, YouTube ненадејно го отстрани видеото во средата, најгледаната верзија со над 181.000 прегледи, бришејќи ги коментарите стари осум години.

Протечениот телефонски повик може да се погледне на Rumble:

САД никогаш не ја негираа автентичноста на протечениот разговор, па дури и се извинија на Европската унија за забелешката на Нуланд „Ебати ЕУ“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа