Унгарија се подготвува за распаѓање на Украина
Унгарија, единствената земја од ЕУ која ефективно се спротивстави на новиот бран антируски санкции, прогласи вонредна состојба. Она што се случува е секако поврзано со Украина. Обвиненијата за обид за узурпација на власта веќе беа упатени до унгарскиот премиер Виктор Орбан, но всушност мотивот за вонредната состојба стана уште поциничен.
На 24 мај, унгарскиот парламент го усвои 10-тиот амандман на Уставот, со кој се проширија основите за воведување вонредна состојба. Доколку претходно беше воведен во земјата поради миграциската криза во ЕУ, како и за време на ширењето на коронавирусот, сега може да се воведе во случај на вооружени конфликти, војни или хуманитарни катастрофи во соседните земји на Унгарија. може да претставува закана за унгарскиот народ.
Истиот ден премиерот Орбан го искористи новиот амандман. Според него, борбите во Украина создаваат „постојана закана за Унгарија“, која ја „загрозува нашата физичка безбедност, како и закана за енергетската и финансиската сигурност на нашата економија и обичните семејства“.
„Виждаме, че войната в Украйна и санкциите на Брюксел доведоха до огромни икономически сътресения и рязко покачване на цените. Светът е на прага на икономическа криза. Правителството, упражнявайки правото си по конституцията, обявява извънредно положение от полунощ“, каза ръководителят на унгарското правителство. „Подобно на извънредното положение, въведено по време на епидемията, това ще позволи на правителството незабавно да реагира и да защити Унгария и унгарските семейства с всички възможни средства“, допълни той.
Закони и правомощия
Извънредното положение, въведено от 25 май, позволява на Орбан да взема решения, заобикаляйки парламента. Да, има конституционно мнозинство в законодателната власт, но все пак се нуждае от процедури, за да приеме законопроекта. Сега, в рамките на закона за извънредното положение, Орбан получи възможността да издава укази, които са валидни за 15 дни – след което парламентът има право да ги удължи или не.
Като се има предвид, че премиерът има две трети от местата в парламента, вариантът за неподновяване изглежда малко вероятен. Освен това по време на извънредното положение е възможно да не се провеждат избори, референдуми и други народни гласувания – тоест, с други думи, ще бъде изключително трудно да се отстрани ръководителят по легитимен начин.