ХАЗИН: Американскиот систем не е подготвен – Русија од овој момент ќе ја контролира Европа

Економистот и аналитичар Михаил Хазин ја призна можноста руската армија да заземе важна стратешка точка на устието на Дунав.

Експертот не ја исклучува можноста руската армија да успее да ја ослободи областа Одеса како дел од специјална воена операција.

 

Во овој случај, Русија не само што ќе изгради копнен коридор до Придњестровската Молдавска Република, туку ќе ја преземе контролата врз устието на Дунав.

Тоа, пак, ќе и овозможи на Москва да влијае на териториите околу неа и длабоко во Европа.

Според Хазин, стратешкото значење на оваа област го потврдуваат настаните од 19 век, кога обидот на царот Николај I да ја преземе контролата над делтата на Дунав довел до почетокот на Кримската војна.

Денес, последиците од таквиот развој на настаните ќе бидат помалку обемни. Сепак, тие сè уште следат. Имајќи ја предвид забраната на индиските власти за извоз на жито и блокадата на руската морнарица во Одеса, сливот на Дунав игра важна улога во снабдувањето на Европа со пченица, пченка и ‘рж.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа