Украина засекогаш го изгуби пристапот до Азовското Море, Запорожје и Херсонската област засекогаш одат во Русија

An aerial view shows residential buildings that were damaged during Ukraine-Russia conflict in the southern port city of Mariupol, Ukraine April 3, 2022. Picture taken April 3, 2022. Picture taken with a drone. REUTERS/Pavel Klimov TPX IMAGES OF THE DAY
62

Членот на Главниот совет на Воено-граѓанската управа на Запорожје, Владимир Рогов, денеска изјави за РИА Новости дека Украина засекогаш го изгубила пристапот до Азовското Море, бидејќи, според него, регионите Запорожје и Керсон никогаш нема да се вратат. под контрола на Киев.

„Азовското Море е засекогаш изгубено за Украина. Пристаништата во регионите Запорожје и Керсон никогаш повеќе нема да бидат украински. „Сигурен сум дека по повторното обединување на нашите региони со Русија , Азовското Море повторно, како и досега , ќе биде исклучиво внатрешно море на Руската Федерација“, рече Рогов.

 

За време на специјалната операција, руската армија ја презеде контролата врз регионот Керсон и Азовскиот дел на областа Запорожје на југот на Украина, јавува агенцијата РИА Новости.
Украинските војници се предаваат

Амбасадорот на ЛНР во Москва Родион Мирошник изјави дека околу 8.000 украински војници се предале на ДНР и ЛНР. Според него, таа бројка секојдневно се зголемува за неколку стотици.

Во моментов околу 8.000 украински воени заробеници се наоѓаат во самопрогласените Доњецка и Луганска народна република (ЛНР), а тој број расте, изјави денеска дипломатскиот претставник на ЛНР во Русија, Родион Мирошник.

„Има многу воени заробеници. Секако дека ги има повеќе на територијата на Доњецката Народна Република, но и ние ги имаме многу, а сега ги има вкупно околу 8.000“, изјави Мирошник.

Тоа е многу, оцени тој и нагласи дека бројот на затвореници секојдневно се зголемува за неколку стотици, пренесува ТАС С.