ПУТИН СО УЛТИМАТУМ ДО ЗАПАД: Ова ќе го направите или….

Еве за што разговараа Владимир Путин и Марио Драги

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор и рекол на италијанската премиерка Марија Драги дека Русија е подготвена да даде значаен придонес во решавањето на меѓународната криза со храна, но само доколку Западот ги укине санкциите кон неа, соопшти Кремљ.

Путин рече дека Русија е подготвена да извезува жито и вештачко ѓубриво за да се справи со кризата, пренесе Ројтерс.

Тој, исто така, му рекол на Драгија дека Русија е подготвена да продолжи со непречено снабдување со гас за Италија.

Путин зборуваше за тековните напори за воспоставување мирен живот во ослободените градови Донбас, се вели во соопштението на Кремљ, пренесе ТАС С.

Марио Драги, премиер на Италија

Марио Драги, премиер на Италија
Фото: Profimedia

Во соопштението се наведува и дека рускиот лидер детално зборувал за чекорите преземени за да се обезбеди безбедност на пловидбата, вклучително и секојдневното отворање на хуманитарни коридори за заминување на цивилни бродови од пристаништата во Азов и Црното Море, што беше попречено од украинската страна.

Направени се и принципиелни оценки за преговарачкиот процес кој Киев го замрзна, се наведува во соопштението.

Во соопштението од Рим се наведува дека италијанскиот премиер и претседателот на Русија телефонски разговарале за ситуацијата во Украина , кризата со храна и нејзиното влијание врз сиромашните земји.

Не беа дадени други детали.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа