Погледнете како ја дупчат цела ЕУ! Додека балканските држави ги тераат на вето тие си купуваат од Русите!  НЕВИДЛИВ ДОГОВОР: Русите одобрија испорака на гас за Германија на 90 дена

Руската влада го одобри привременото укинување на „повратните санкции“ и дозволи проток на природен гас во Германија на 90 дена.

Уредбата на руската влада, имено, овозможува транспорт на гас преку гасоводот Џамал ​​до компанијата „Гаспром маркетинг и трејдинг Сингапур“, која е дел од Гаспром Германија.

Пред неполни две недели Кремљ објави дека руските санкции наметнати на поранешниот германски оддел на државната гасна компанија Газпром и други субјекти значат дека овие компании повеќе не можат да добиваат природен гас од Русија.

Германија, најголемиот руски купувач во Европа, на почетокот на април ја префрли контролата на Гаспром Германија на германскиот енергетски регулатор со цел да ја обезбеди енергетската безбедност на земјата, потсетува Ројтерс.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа