ЛАВРОВ ЈА ИЗНЕНАДИ ЈАВНОСТА: Украина подготвуваше план Б, за малку ќе ги престигнеше Русите и ќе го освоеше цел Донбас!

Путин реагираше во последен момент

Украина планира план Б во Донбас за 8 март, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за РТ.

– Она што сега го откривме на позициите на украинската армија, за време на воената операција, потврдува дека едвај стигнавме на време со операцијата која започна на 24 февруари. Зашто, планот Б веќе беше планиран за 8 март. Огромна група на вооружените сили на Украина, која во тоа време, во средината на февруари, беше на линијата на одвојување со Донбас, планираше насилно да ја окупира таа територија – рече Лавров. .

Според министерот, тоа било планирано со најгрубо кршење на договорите од Минск и на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН.

– Сепак, не се сомневам дека доколку успее планот, целиот Запад би ги проголтал сите овие прекршувања. Како што го голтна занемарувањето на реализацијата на договорот во изминатите осум години – изјави Лавров.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа