Кинески полковник: „Сега сме најблиску до нуклеарна војна во историјата“

Западот мора да ги послуша предупредувањата на Русија за да избегне катастрофа. Вакви оценки даде пензионираниот полковник на кинеската армија, Џоу Бо.

Во последните години Москва го предупреди Западот за последиците од можна ескалација на односите меѓу Русија и НАТО.

 

Според оценките на Џоу Бо, западните земји се обврзани да ги слушаат зборовите на Руската Федерација за да се спречи потенцијална нуклеарна катастрофа. Ова го пренесува South China Morning Post.

„Русија постојано сугерира ескалација и можна употреба на нуклеарно оружје. Можеби тоа е блеф како што мислат на Запад, но што ако не е? прашува кинески аналитичар.

Џоу Бо изјави дека во светлината на сегашното ниско ниво на односи меѓу Русија и САД, постојат аналогии со кризата на Карибите.

И покрај тоа што американскиот претседател Џон Ф. .

 

Актуелниот шеф на Белата куќа Џо Бајден се однесува премногу провокативно кон Русија.

 

„Сега сме поблиску до нуклеарна војна отколку за време на Студената војна“, рече пензионираниот полковник Џоу Бо.

Проблемот е што не е многу јасно како да се намалат тензиите меѓу Русија и САД.

Кинескиот експерт изјави дека, како прв чекор, НАТО може еднострано да се обврзе да не биде првиот што ќе употреби нуклеарно оружје против Руската Федерација под никакви околности. Тоа би бил гест на добра волја со кој би почнале преговорите.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа