Неверојатен фашизам на Зеленски! Небензја: Заробената украинска војска призна дека има наредба да пука во цивили

„Заробените украински војници признаа дека им било наредено да пукаат во цивили, а не да заробуваат руски војници. Ова во средата го изјави постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН Василиј Небензја на состанокот на Советот за безбедност на ОН на тема заштита на цивилите во конфликтни ситуации, пренесува ТАСС.

„Би сакал да привлечам посебно внимание на тортурата и малтретирањето на украинските воени заробеници од страна на украинските националисти и украинските вооружени сили. „Има многу признанија на заробените војници од украинските вооружени сили дека им било наредено да пукаат во цивили и да не ги земаат руските војници во заробеништво“, рече тој.

Во исто време, Небензја истакна дека руските војници ги третираат украинските затвореници на сосема поинаков начин. „Од своја страна, за руските вооружени сили, третманот на воените заробеници е норма“, рече тој. Потврда за тоа е односот кон неодамна предадените војници на вооружените сили на Украина и украинските националисти од озлогласениот Азовски полк, кој ја напушти централата Азовстал.третман на сите војници и нивните команданти, а на повредените им е укажана медицинска помош, која го потврдуваат самите и нивните роднини со кои им се дава можност да комуницираат.воени злосторства“.

Сите украински војници кои извршиле злосторства ќе се соочат со законот, додаде рускиот претставник во ОН, тоа е само прашање на време. „Специјалната операција јасно истакна колку може да бидат цинични и криминални постапките на властите во Киев, нивните вооружени сили и особено националистичките групи“, рече тој. „Руската страна и угледните невладини организации внимателно ги евидентираат злосторствата во Киев. Прашањето за одговорност е само прашање на време.

Дипломатот истакна и дека американските хаубици ги користи Украина за да пука врз мирните градови во Донбас. „САД и нивните сојузници не само што замижуваат пред злосторствата на Киев врз цивилите, туку се и соучесници во убиствата на цивили.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа