СПОДЕЛЕТЕ! Нокаут од Русија за Бугарија! Во соопштение руската амбасада во Македонија тврдат дека Кирил и Методиј се македонци и русите писменоста ја добиле од Македонија

🇲🇰🇷🇺На нашите македонските браќа срдечно им го честитаме нашиот заеднички празник – Денот на Светите рамноапостолски Кирил и Методиј, сесловенските просветители и проповедници на христијанството, творци на словенската писменост, кои му дадоа на словенскиот свет азбука и ги поставија темелите на словенските литератури!
„Дали Словените имаат азбука? Учењето без азбука и без книги е како да пишувате разговор на вода“ (Кирил)
📷 На слика е споменикот на Свети Кирил и Методиј во рускиот град Коломна.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа