Прстенот СЕ СТЕГНУВА Околу Македонија! мајмунски сипаници стигнаа во нашето соседство

Станува збор за маж кој се вратил од Канарските Острови

Во Словенија е потврден првиот случај на мајмунска сипаница, јавуваат нивните медиуми.

Пациентот во понеделникот не бил хоспитализиран на Инфективната клиника на Универзитетскиот медицински центар Љубљана и веројатно може да се заклучи дека се работи за полесна форма на болеста.

Според информациите, станува збор за маж кој се вратил од Канарските острови.

Словенечкиот национален институт за јавно здравје се очекува денеска да соопшти повеќе информации.

Светската здравствена организација (СЗО) не верува дека појавата на мајмунски сипаници во Европа и Северна Америка бара масовни вакцини, бидејќи мерките како што се добра хигиена и безбедно сексуално однесување ќе помогнат да се контролира ширењето, рече Ричард Пибоди, кој го води тимот на СЗО за високи патогени закани.Европа.

Во интервју за Ројтерс, Пибоди рече дека сегашните залихи на вакцини се релативно ограничени.

Примарните мерки за контрола на епидемијата се следење на контакт и изолација, рече тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа