КИСИНЏЕР ГО ПОВТОРИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО НА ВУЧИЌ! Доколку не се воспостави МИР во следните два месеци, на Европа и се заканува УШТЕ ПОГОЛЕМА ВОЈНА

Поранешниот американски државен секретар, геополитички консултант Хенри Кисинџер (99) го повика Западот да престане да се обидува да ги победи руските војници во Украина бидејќи нивниот пораз може да ја дестабилизира Европа на долг рок.

Кисинџер разговараше со нејзиниот основач и извршен претседател Клаус Шваб (84) на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос и рече дека поразот на Русија ќе биде фатален за Западот бидејќи ќе доведе до реорганизација на европската хиерархија на моќ. , пренесува британски Телеграф.

Поранешниот американски државен секретар, геополитички консултант Хенри Кисинџер (99) го повтори предупредувањето од претседателот Александар Вучиќ пред неколку дена.

Да потсетиме, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во неодамнешното обраќање порача дека сите би сакале мир, но дека треба да се победи другата страна.

– Сите сакаат мир, но треба да се победи другата страна. Така, никој не сака мир и конфликтите ќе продолжат. Претседателот Кси ја предупреди Европа и рече дека самата мора да се грижи за безбедноста, бидејќи оваа „мала криза во Украина“ може да стане дел од големите светски поделби и конфликти. Мислам дека нуклеарниот конфликт е многу реален. Мислам дека има поголеми шанси тоа да се случи отколку да не се случи – истакна Вучиќ коментирајќи ја војната во Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа