Захарова извади документ: Зеленски де факто ќе предаде територии од Украина на Полска

Со давање посебни права на граѓаните на Полска, режимот во Киев ги предава нивните права на територијата на својата држава и со тоа ја легализира де факто окупацијата на Украина, напиша официјалниот претставник на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова. на телеграмскиот канал.

„Не сепаратистите, туку самиот претседател на граѓаните на друга држава им ги предава правата на територијата на својата држава, без да им даде државјанство на Украина.

 

„Под превезот на зачувување на сопствениот идентитет, режимот во Киев го уништува, сам отвора оган осум години, а сега прави неверојатна работа – легализирање на де факто окупацијата на својата држава“, напиша Захарова.

 

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, во говорот во Врховната рада изјави дека е постигнат договор со раководството на Полска за поедноставен режим за минување на границата меѓу двете земји. Тој додаде дека сегашната ситуација „неволно ги принуди Украина и Полска да заборават на споровите за заедничкото минато“.

Претходно Зеленски најави усвојување на закон со кој се прошируваат можностите за полските граѓани во Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа