УДАРНО: Путин радикално ја смени својата стратегија во Украина – Европа ќе биде сплескана во два чекора

Руската Федерација, во рамките на специјалната операција за денацификација и демилитаризација на Украина, спроведува важни геополитички мерки насочени кон натамошна конфронтација со Западот.

Овој заклучок го донесоа новинарите на весникот Московски Комсомолец. Авторите на материјалот детално зборуваа за новите надворешнополитички одлуки на Москва, а објаснија и како Русија радикално ја променила својата стратегија во Украина.

 

Аналитичарите на „Московски комсомолец“ забележале дека во рамките на специјалната операција рускиот претседател Владимир Путин донел одредени одлуки, радикално менувајќи ја стратегијата кон Украина.

Фокусот сега е на истрајноста во остварувањето на сопствените цели поврзани со пресметката со Западот. Москва планира да започне со реализација на уште неколку планови и да почне да ги исполнува сите поставени задачи за да ги заштити сопствените национални интереси.

Новинарите се убедени дека Русија веќе почнала да ги спроведува своите нови стратешки планови нудејќи ѝ на Украина да купи струја од нуклеарната централа Запорожје.

Овие изјави на Москва се лукава замка за Киев, бидејќи украинските власти се во ќор-сокак, но таквите предлози не можат да останат без одговор.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа