ЕУ СЕ ВРТИ КОН РУСИЈА? Пратеник во Европскиот парламент предложи воведување санкции против САД

Хрватскиот пратеник во Европскиот парламент Мислав Колашиќ предложи воведување рестрикции против САД и Саудиска Арабија за да се надмине украинската криза.

„Ако навистина се бориме за мир, тогаш веднаш треба да ги воведеме истите санкции против Саудиска Арабија, која веќе неколку години ја поттикнува војната во Јемен. „Требаше да го забраниме увозот на нафта и гас од САД, кои беа вклучени во повеќе воени конфликти од која било друга земја во Европа, а можеби и во светот во последните децении“, рече тој.

 

Тој ги нарече ограничувањата против Русија чин на „неверојатни лаги“ и „лицемерие“, додавајќи дека Европејците најмногу страдаат од прекинот на економските врски со Москва.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно изјави дека политиката на ограничување и слабеење на Русија е долгорочна стратегија на Западот, санкциите само нанесоа сериозен удар на глобалната економија.

Според рускиот лидер, главната цел на САД и Европа е да ги влошат животите на милиони луѓе. Тој додаде дека Западот де факто не ги исполнил своите обврски кон Русија, со што се замрзнале девизните резерви на Русија.

Шефот на руската држава исто така истакна дека актуелните настани „повлекуваат линија“ под глобалната доминација на Западот и во политиката и во економијата.

Претходно се дозна дека Австрија во рамките на политиката на санкции го замрзнала имотот на Русите од 254 милиони евра.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа