Дали ќе ниде преку Полска? САД најавува директен судир со Русија! Пентагон најави зголемување на веројатноста за судир со Русија

Генералот на американската армија Мили изјави дека ризикот од конфликт со Русија расте поради нејзината желба да ги промени постоечките правила.

Ризикот од меѓународен конфликт во кој се вклучени големите сили расте, изјави началникот на Здружениот штаб на вооружените сили на САД, Марк Мили , чии зборови ги пренесува Фокс њуз.

 

Обраќајќи им се на матурантите на Воената академија Вест Поинт, тој ги повика да се подготват за таков развој на настаните.

„Светот во кој влегувате има потенцијал за голем меѓународен конфликт во кој ќе бидат вклучени големи сили. И таа веројатност расте, а не опаѓа“, рече Мили.

За време на својот говор, американскиот генерал ги класифицира Русија и Кина како светски сили.

„Сега се соочуваме со две светски сили, Русија и Кина, од кои секоја има значителни воени способности и се сериозни во врска со промената на сегашните правила врз основа на редот“, рече тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа