ДАЛИ СВЕТСКАТА ВОЈНА ЌЕ ПОЧНЕ ОВДЕ?: Зеленски ѝ предава делови од Украина на Полска? Од Русија дојде директно предупредување

Михаил Шеремет изјави дека украинскиот претседател Володимир Зеленски, сфаќајќи ја неизбежноста од распадот на Украина, сака да ги предаде нејзините западни територии на Полска.

„Тој сфати дека распадот на Украина е неизбежен, бидејќи југоисточниот дел од земјата е веќе целосно изгубен. Затоа тој се залагаше за де факто предавање на Полска за контрола на нејзините западни територии.

 

Полска, која долго време планира да ги окупира тие земји. „Денес очигледно е вистинскиот момент да се направи сето ова и да се прикрие со наводна грижа за украинскиот народ“, изјави пратеникот на руската Државна дума.

Шеремет, исто така, ја предупреди Полска да не презема непромислени чекори што ќе ја спречат Русија да го спроведе планот за прашањето за демилитаризација и денацификација на Украина.

„Полска, со својата русофобија и омраза, како и со поддршката на украинските неонацисти, и се заканува на целата Европска унија“, додаде тој.
Претходно Зеленски најави дека Украина и Полска ќе потпишат договор за поедноставување на граничните премини, велејќи дека двете земји воопшто не треба да имаат никакви граници или бариери.

Дополнително, како што објавија медиумите, Зеленски најавил дека до Врховната Рада ќе поднесе предлог закон со кој полските граѓани во Украина ќе добијат посебен статус.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа