Шојгу: „РУСКАТА ВОЈСКА ЈА ПРОШИРУВА КОНТРОЛАТА, ЛУГАНС Е СЛОБОДЕН“ Во тек се големи битки за Донбас!

СПР: УКРАИНА-ДОНБАС-ШОЈГУ 2 (фото) „Ослободувањето“ на ЛНР при крај, големи воени закани на запад

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска изјави дека руската армија, заедно со единиците на Народната милиција на самопрогласените Лугански и Доњецки Народни републики (ЛНР/ДНР), продолжуваат да ја прошируваат контролата врз териториите на Донбас и тврди дека „ослободување“ LNR при крај.

Шојгу на колегиумот на Министерството за одбрана на Русија изјави дека повеќе од 1.900 припадници на украинските сили, блокирани во фабриката Азовстал во Мариупол, веќе се предале , пренесува РИА Новости. Шојгу оцени дека ситуацијата во западниот стратегиски правец се карактеризира со зголемување на воените закани во близина на руските граници.

Тој наведе дека бројот на летови на американските стратешки бомбардери во Европа е зголемен за 15 пати во последните осум години (од три на 45 годишно), како и дека влегувањето на американските бродови со ракетно оружје во Балтичкото Море добило систематски карактер. .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа