ПУТИН СО ЦЕЛА СНАГА ТРГНА НАКАЈ КИЕВ! РУСКОТО МИНИСТЕРСТВО ЗА ОДБРАНА ОТСТРАНУВА ДЕТАЛИ ОД ПРЕДЕН! „Уништени украинските одбранбени системи“

Руската пенетрација во Украина

Брифинг на официјалниот претставник на Министерството за одбрана на Руската Федерација Игор Конашенков за напредокот на војната во Украина.

– Вооружените сили на Руската Федерација ја продолжуваат војната во Украина – нагласи Игор Конашенков.

– Во текот на денот, високопрецизни проектили на воздухопловната и вселенската база на руските воздушно-космички сили погодија четири командни пунктови, 45 зони на концентрација на жива сила и воена опрема, како и седум магацини со муниција и гориво во населените места Доњецката Народна Република – рече Конашенков.

Конашенков детално ја објасни ситуацијата на фронтот: 

– Дополнително, уништени се: фрлачот на противвоздушниот ракетен систем Оса-АКМ, радарот за осветлување и наведување на украинскиот противвоздушен ракетен систем С-300.

Како оперативно-тактичката и воената авијација да погодила три командни пунктови и воени техники на вооружените сили на Украина.

– Како резултат на воздушните напади загинаа повеќе од 280 припадници на украинската армија, а 59 единици воена опрема беа онеспособени – изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Руската Федерација.

Ракетните сили и артилерија погодија 12 командни пунктови, 213 области на концентрација на жива сила и воена опрема, 24 артилериски и минофрлачки единици на позиции за гаѓање, како и три складишта за муниција во населените места во регионот Харков. 

Руските системи за противвоздушна одбрана соборија 10 украински беспилотни летала во воздухот околу Харков. 

Вкупно, од почетокот на специјалната воена операција, уништени се: 172 авиони, 125 хеликоптери, 952 беспилотни летала, 314 противвоздушни ракетни системи, 3168 тенкови и други оклопни борбени возила, 396 повеќецевни ракетни фрлачи, 1571 полска артилерија и минофрлачи , како и 3039 воени возила од специјалните единици.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа