Погледнете како Америка ги лаже украинците само за да гинат во војната „АКО КИЕВ ЈА ЗАПИРА ВОЈНАТА, УКРАИНА ПОВЕЌЕ НЕМА ДА ПОСТОИ“ Драматично предупредување на Вашингтон

Еве што уште истакнаа

Ако Украина престане да се бори против Русија, таа повеќе нема да постои, изјави државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Ентони Блинкен , на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации. Тој упати обвиненија и против Русија поради кризата со храна, без да наведе докази.

– Ако Русија престане да се бори утре, војната ќе заврши . Ако Украина престане да се бори – нема да има повеќе – оцени Блинкен.

Обвинувања против Русија за кризата со храна – нема докази

Тој на седницата ја обвини и Русија дека наводно ја користи ситуацијата со кризата со храна како  средство за војување.

– Во 2018 година, Советот за безбедност ја усвои резолуцијата 2417, со која се осудува употребата на глад од страна на цивилите за средства за војување и се забележува дека таквата употреба може да биде воено злосторство – рече американскиот функционер.

Според него, фактот што Русија „не ја почитува оваа резолуција  е само последен пример за тоа како владата го користи гладот ​​на цивилите за да ги промовира сопствените цели“.

Тој ја обвини Русија за  попречување на поморската трговија со Украина во контекст на војната во Украина . Државниот секретар изјави и дека Русија наводно неколку пати ги гранатирала украинските пристаништа и рече дека  руската страна крадела храна  од украинските магацини.

Во исто време,  тој не обезбеди никаков доказ за тоа .

– Тоа е храна за милиони Украинци и милиони жители од целиот свет, и буквално е заложник на руските војници – рече тој, исто така не поддржувајќи ги тие тврдења на кој било начин.

Блинкен апелираше до членките на Советот за безбедност на ОН и генерално до Обединетите нации  да извршат притисок врз Русија „ за да ги запре активностите што ја продлабочуваат кризата со храна во Украина и во целиот свет“.

Претходно генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави дека ОН работат на постигнување договор за обезбедување на извоз на храна од Украина по морски пат. Тој додаде дека меѓународното хуманитарно право, наведено во Резолуцијата СБ 2417, пропишува дека  стоките и резервите  неопходни за опстанок на цивилното население, вклучително и храната, земјоделските култури и добитокот,  мора да бидат заштитени .

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави дека кризата која се забележува на светскиот пазар на храна е поврзана пред се со грешките на економската и аграрната политика на западните земји.

Министерството за одбрана на Русија редовно нагласува дека  руската армија не нанесува никакви удари врз градовите во Украина : воената инфраструктура е оневозможена со средства со висока прецизност.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа