Започнаа ударите на вооружените сили на Украина со ракетите на НАТО, Brimstone врз руските позиции – ВИДЕО

Откако Велика Британија тајно ги испорача своите ракети Бримстоун на Украина, се дозна дека украинската армија има и мобилен фрлач за масовно лансирање на овие ракети.

Украинската армија објави снимка од ударот на три британски ракети Бримстоун одеднаш.

 

Како што се испостави, Велика Британија и обезбеди на Украина еден вид мобилен фрлач, способен, очигледно, да произведе масовно лансирање на ракетата Бримстоун.

Не е можно целосно да се истражи фрлачот, но очигледно се состои од многу ќелии во кои се сместени ракетите. Ова овозможува да се испукаат повеќе проектили истовремено. Покрај тоа, инсталацијата е доста компактна и лесно може да се сокрие.

На презентираната видео снимка може да се види моментот на лансирање на три ракети Бримстоун одеднаш. Тие можат да се водат до целта со помош на мали беспилотни летала, што дава можност за нанесување брзи удари на растојание до 12 километри.

Експертите, меѓу другото, обрнуваат внимание на тоа што проектилите стигнуваат до целта на релативно мала височина, што очигледно го отежнува нивното откривање и пресретнување, а со оглед на суперсоничната брзина ќе бидат потребни само неколку секунди за да се нападне.

 

До денес е познато дека вооружените сили на Украина активно користат вакви ракети, но сè уште не е можно да се утврди нивната ефикасност.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа