ВО СВЕТОТ СЕ ПОЈАВИ УШТЕ ЕДЕН СМРТОНОСЕН ВИРУС КОЈ се шири со неверојатна брзина, двојно се зголемил бројот на заразени!

Светската здравствена организација ги покани водечките експерти на итен состанок за да разговараат за епидемијата на мајмунски сипаници.

Министерот за здравство на Велика Британија, Саџид Џавид, соопшти дека бројот на заразени со вирусот мајмунски сипаници во Велика Британија е двојно зголемен, наведувајќи дека има 11 нови случаи на заразени.

„Утринава ги информирав министрите за здравство на Г7 за она што го знаеме досега. Повеќето случаи имаат благи симптоми и можам да потврдам дека набавивме дополнителни дози вакцини кои се ефикасни против мајмунска сипаница “, рече тој на Твитер. Да потсетиме, во последните денови мајмунските сипаници се проширија низ Европа, а првите случаи се потврдени во Франција, Италија, Шведска, како и во Канада и Австралија.

Првиот пациент кој доби мајмунска сипаница на 7 мај отпатува во Нигерија, каде се верува дека е заразен, пред да се врати во Англија. Во моментов има седум потврдени случаи во Британија.

Големите сипаници, кои досега беа забележани главно во Западна и Централна Африка, се ретка вирусна инфекција, слична на сипаница, иако во поблага форма.

Вирусот првпат беше регистриран во ДРК во 1970-тите, а бројот на случаи во Западна Африка се зголеми во изминатата деценија. Симптомите вклучуваат треска, главоболки и осип на телото кој започнува на лицето и се шири на други делови од телото.

Според податоците на веб-страницата на Светската здравствена организација, смртноста од мајмунски сипаници била меѓу нула и 11 отсто, а во последно време таа варира меѓу три и шест отсто.

Светската здравствена организација соопшти дека од почетокот на пандемијата , бројот на заразени со Ковид надмина 500 милиони, а бројот на починати е речиси 6,2 милиони. Статистиката на СЗО се базира на официјални податоци од земјите. Најмногу случаи се регистрирани во САД – близу 80 милиони, потоа 43 милиони во Индија, 30 во Бразил, 26,5 милиони во Франција и 23,1 милиони во Германија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа