ПРОТЕКНА ИНФОРМАЦИЈА – Нападот на Ердоган врз Финска и Шведска е добро осмислен! Турција почнува да спроведува ТАЈН ПЛАН!

Реџеп Таип Ердоган остро ја критикуваше можноста Финска и Шведска да влезат во НАТО. Но, не е сè толку едноставно.

Турција би можела да им дозволи на Шведска и Финска да влезат во НАТОИЗВОР: PROFIMEDIA

Откако долго време беа неутрални, Шведска и Финска официјално испратија барање за влез во НАТО. Оваа информација го шокираше Владимир Путин, кој и се закани на Финска со воена одмазда, но овие две скандинавски земји не се откажуваат од намерата да се приклучат на овој воен сојуз. Но, не се одвива сè без проблеми, бидејќи нивното членство јасно и гласно се спротивстави од Турција, но и од хрватскиот претседател Зоран Милановиќ.

Противставувањето на Милановиќ не е голем проблем, се смета во меѓународните кругови, но Турција, од друга страна, може да биде еден вид камен на сопнување за непречен пристап на овие земји . Како резултат на тоа, на маргините почнаа да кружат гласини дека постои потенцијал за раскол во овој воен сојуз.

За актуелните случувања во НАТО алијансата зборуваше и хрватскиот геополитички аналитичар Бранимир Видмаровиќ , кој смета дека нема да има раскол во НАТО.

„Не знам од кои мотиви се водел нашиот претседател, претпоставувам дека се водел од антипремиерските амбиции и расположенија, а не од расположението против НАТО. Што се однесува до Турција, таа се обидува да ги реши своите проблеми“, објаснува Видмаровиќ. .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа