ПАДНА ТРЕДИНАТА: Италијанката Ани отвора сметка во рубљата во Газпромбанк

132

Италијанската енергетска компанија „Ени“ објави дека како мерка на претпазливост ќе отвори сметка деноминирана во рубљи во „Газпромбанк“.

Компанијата сака да се погрижи да помине нејзината следна исплата за рускиот гас, која доспева во „следните денови“, пренесува порталот Политико.

 

Изјавата на Ени дојде откако Европската комисија во понеделникот испрати ажурирани упатства до земјите-членки на ЕУ за начинот на плаќање за рускиот гас, што експлицитно не забранува отворање на сметки во рубли, забележува Политико.

Сепак, портпаролот на ЕК во вторникот рече дека отворањето сметка во рубли е кршење на западните санкции наметнати на Русија поради нападот врз Украина, што повторно создаде конфузија.

Во текстот се потсетува дека во изменетите упатства на Комисијата стои дека компаниите од ЕУ можат да вршат плаќања без да ги прекршуваат санкциите со отворање сметки во одредена банка (Газпромбанки) во валутата предвидена во нивните договори со Гаспром, што значи во евра или долари.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа