КИНЕСКИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ АМЕРИКА! Само ако се осмелите да се смешате во Тајван! Не играјте на тајванската карта

Јанг Џиечи, висок кинески дипломат, во средата ги предупреди Соединетите држави да не играат на „картата на Тајван“ и да одат на погрешен пат, ветувајќи дека Кина ќе преземе цврста акција за заштита на својот суверенитет и безбедносни интереси.

КИНЕСКИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ АМЕРИКА Не играјте на тајванската картаИЗВОР: КИНЕСКО РАДИО МЕЃУНАРОДНО

Јанг, член на Политичкото биро на Централниот комитет на Комунистичката партија на Кина (ККП) и директор на Канцеларијата за надворешни работи на Централниот комитет на ККП, ги даде овие забелешки во телефонски разговор со американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан, кој го иницираше повикот.Меѓународен .

Јанг рече дека двете земји треба сериозно да продолжат со важен консензус постигнат меѓу кинескиот претседател Си Џинпинг и американскиот претседател Џо Бајден за кинеско-американските односи. „Неодамна, двете страни одржаа дијалози во областите, вклучително и војската, климатските промени, здравството и земјоделството и тој моментум треба да се задржи“, рече Јанг.

„Истовремено, мора да се истакне дека САД во последно време се мешаа во внатрешните работи на Кина со зборови и дела и им наштети на кинеските интереси, на што Кина силно се противи“, додаде тој.

Тој ги повика САД да ги усогласат своите зборови и дела, да ги преточат своите обврски во конкретни политики и постапки, да соработуваат со Кина, правилно да управуваат со разликите меѓу двете страни и да направат поконструктивни работи за враќање на билатералните односи на патот на здрави и стабилни развој.

Кина ќе преземе силни активности за заштита на својот суверенитет и безбедносни интереси, а американската страна може да смета на Кина дека ќе го одржи ветувањето, рече Јанг Саливан.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа