Друг пратеник, Борис Џонсон, беше уапсен за силување и сексуален напад

Конзервативен пратеник е уапсен под сомнение за силување и сексуален напад во период од седум години.

 

Скотланд Јард во соопштение потврди дека 50-годишен маж е уапсен под сомнение за сексуален напад, силување, недолично однесување на јавна функција, пишува Sky news.

Осомничениот се уште е во притвор, а истрагата за наводните злосторства што се случиле во периодот од 2002 до 2009 година е во тек.

Наводно, прекршоците се случиле во Лондон.

Главниот камшик на ториевците, Крис Хитон-Харис, побара од неименуваниот пратеник да се држи настрана од парламентот додека трае истрагата, предводена од службениците на Централната специјализирана служба за криминал.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа