ШОК ИЗЈАВА НА БРИТАНЦ ОД МАРИЈУПОЛЈЕ: „РУС МИ ГО СПАСИ ЖИВОТОТ!“ Едвај жив ја извадил главата, па открил – Се чувствувам измамено!

Ендрју од Плимут отпатувал во Украина за да лекува ранети цивили, но за неколку недели добил сосема поинакви наредби. Тој бил под силни удари од руски гранати

Ендрју од Плимут отпатувал во Украина за да лекува ранети цивили, но за неколку недели добил сосема поинакви наредби. Бил изложен на гранатирање и набргу бил ранет и заробен . Закрепнувајќи се во болницата, тој за Russia Today изјави дека тој и неговите колеги доброволци биле „манипулирани“ затоа што биле вербални на должноста за која се заколнале дека ќе ја избегнуваат.

35-годишникот, кој работел на скеле во Велика Британија, се приклучил на единицата на Украинската меѓународна легија во близина на Николаев кога се нашол под разурнувачки оган од руската артилерија. Руските трупи пукале на неговата позиција, Андреј бил застрелан во раката и тој набрзо се предал.

„ Не отидов таму да се борам, па се предадов. Сите мои другари беа убиени “, рече Ендру.

Ендрју рече дека никогаш немал намера да учествува во тепачката, па дури и да се доближи до неа . Гледајќи ги медиумските извештаи за конфликтот во Украина во март, тој рече дека има впечаток дека „Украина бара помош од народот“ и ја контактирал украинската амбасада.

„ Се чувствувам тажно. Чувствувам дека ме излажаа масовно. Не само од Легијата на странците, туку се чувствувам како да ме излажаа во ОК преку западните медиуми “, додаде тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа