ПАДНА МАРИЈУПОЉ, А МОСКВА ПОДГОТВИ НОВ ПЕКОЛЕН ПЛАН! „Овој град ќе заземе вредно место во нашето руско семејство“

304

Рускиот вицепремиер Марат Хуснулин изјави дека Херсонската област на југот на Украина ќе заземе драгоцено место во руското семејство.

Владимир Путин

Борбата со руските сили во челичарницата Азовстал заврши во понеделникот, што значи дека битката за Мариупол е завршена. Украинската армија прогласи крај на „борбените операции“, а повеќе од 260 борци од фабриката за челик беа евакуирани . Следниот чекор е подготвен, бидејќи по падот на Мариупол, руската влада објави дека планира да побара од Москва право да ја направи областа Херсон дел од Русија , наведува агенцијата РИА.

Рускиот вицепремиер Марат Хуснулин ја посети областа Керсон во јужна Украина и рече дека регионот ќе заземе вредно место во руското семејство , пренесе агенцијата ДПА. Регионот што го опкружува овој пристанишен град ќе заземе „вредно место во нашето руско семејство “, рече Хуснулин за време на посетата, пренесе РИА Новости.