НАЈЛОШИОТ КОШМАР НА ПУТИН – НАТО СИЛНО СЕ ЗГОЛЕМУВА! Еве колку војници доби Алијансата со влегувањето на Финска и Шведска

Финска и Шведска се најблиските партнери на НАТО. Тие имаат добро финансирани вооружени сили и придонесуваат за воените операции на алијансата и воздушната полиција.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Финска и Шведска официјално поднеле барања за приклучување кон најголемиот воен сојуз во светот .

Срдечно ги поздравувам барањата на Финска и Шведска за влез во НАТО.

Сега е потребно одобрение од секоја сегашна членка на алијансата. Процесот се очекува да трае околу две недели, иако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изрази противење на пристапот на Финска и Шведска.

Доколку неговите приговори се „надминат“ и пристапните преговори се одвиваат според очекувањата, Финска и Шведска би можеле да станат членки во рок од неколку месеци. Процесот обично трае од осум до 12 месеци , но НАТО сака да го забрза процесот со оглед на заканите на Русија, пишува Дејли Мејл.

Канада, на пример, вели дека очекува нивниот пристап да биде ратификуван за само неколку дена. Јавното мислење во Финска и Шведска значително се промени во корист на членството откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари.

Финска и Шведска се најблиските партнери на НАТО. Тие имаат добро финансирани вооружени сили и придонесуваат за воените операции на алијансата и воздушната полиција. Сите пречки со кои се соочуваат ќе бидат само технички или можеби политички по природа.

Воените способности на Финска

Воените капацитети на Финска не можат да се споредат со способностите на нивните руски колеги поради огромните разлики во сите аспекти, при што Финска прави огромни напори да се подготви за военото сценарио.

Финска, со население од 5,5 милиони , има армија од 257.000 војници, вклучувајќи 19.250 редовни и 238.000 резервни војници, со 100 борбени тенкови, 107 борбени авиони, 19 хеликоптери, 613 оклопни транспортери и 672 тешки артилериски парчиња.

Се очекува Финска да испорача американски авиони Ф-35 во своите бази доколку влезе во НАТО, покрај тоа што финската армија е искусна во борбите во замрзнати подрачја.

Воените капацитети на Шведска

Не толку одамна, шведските вооружени сили се префрлија од организација за регрутирање во професионална организација. Ова е дел од поголемиот план за развој на масовните сили од Студената војна во помали, но маневрирачки единици, притоа одржувајќи висока борбена готовност. Од 2014 година, Шведска има околу 60.000 до 90.000 . војници кои постојано или делумно се на должност, организирани во 8 механизирани бригади кои се постојано достапни и вкупно 71 баталјон кои можат да се мобилизираат во рок од една недела.

Шведските воздухопловни сили располагаат со 100 модерни борбени авиони. Сепак, како и во многу од денешните земји на НАТО, шведските копнени сили се значително намалени во последните децении. Јакоб Вестберг смета дека би биле потребни десет години за таа ситуација навистина да се промени.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа