ЕРДОГАН ИСПРАТИ ДОЛГ СПИСОК НА БАРАЊА! Само доколку НАТО ги исполни овие услови Турција ќе им каже „ДА“ на Финска и Шведска

Заканата на Анкара дека ќе го блокира влезот на Финска и Шведска во НАТО наводно нема никаква врска со Русија.

Листата со барања на Турција за НАТО и нејзините потенцијални членки, Финска и Шведска , вклучува укинување на санкциите наметнати на Анкара поради купувањето на ракетниот одбранбен систем С-400 од Русија , како и реинтеграција во програмата за напредни авиони Ф-35, објави Блумберг. во вторник.тројца високи турски функционери“.

На 15 мај Финска и Шведска официјално ја објавија својата намера да се приклучат на НАТО по тековната руска воена офанзива против Украина. За да биде тоа можно, потребно е одобрение од секоја актуелна членка на НАТО . Сепак, Турција рече дека нема да каже „да“ на Хелсинки и Стокхолм бидејќи тие немаат „јасен недвосмислен став“ против Курдистанската работничка партија (ПКК) и Револуционерниот народноослободителен фронт (ДХКП/Ц), група Анкара . смета терористички организации .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа