РУСИЈА ЌЕ ЈА ОСЛОБОДАТ РАЦЕТЕ! Захарова повторно грмеше: Тоа мора да го имаат на ум

Шведска и Финска утре ќе поднесат апликации за членство во НАТО, соопштено е денеска

Соединетите Држави ги „туркаат“ Финска и Шведска да влезат во НАТО и ѝ даваат цврста рака на Русија , изјави денеска портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

– Фактот што Финска и Шведска сега работат под притисок на Вашингтон, но не нивните народи, туку нивните политички сили, и дава одврзана рака на Русија, изјави Захарова во емисијата „Соловјов во живо“, пренесуваат странските медиуми.

Таа додаде дека мора да го имаат на ум тоа следниот пат кога ќе „измислат уште една руска закана“ за безбедноста на храната и енергијата.

Претходно денеска, претседателот на финскиот парламент, Мати Ванханен, рече дека парламентот го одобрил барањето на Финска за членство во НАТО.

Шведската малцинска влада на социјалдемократите вчера ја официјализираше одлуката за поднесување барање за членство во НАТО.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа