ПРВИТЕ ВИДЕА ОД ЕВАКУАЦИЈАТА ОД АЗОВСТАЉЕ: Еве што се случува со ранетите Азовци од челичарницата (ВИДЕО)

243
Околу 53 повредени Украинци, кои доцна синоќа беа евакуирани со автобус од фабриката за челик Азовстал, пристигнаа во градот Новоазовск, кој е под руска контрола, јавува Sky News.

Новоазовск е на околу 50 километри источно од Мариупол, а војниците се префрлени во тамошната болница.

Други 211 лица беа однесени во Оленивка , околу 80 километри на север.

Тие ќе бидат разменети со руски воени заробеници за да се вратат дома, соопшти украинското Министерство за одбрана.

Евакуацијата на повеќе од 260 украински војници од Челица ја потврди и заменик-министерката за одбрана Ана Малар , објави Скај њуз.

Таа изјави дека 53 тешко ранети војници се префрлени во болницата во Новоазовск , која е под руска контрола.

– Благодарение на дефанзивците на Мариупол, Украина доби критична минутажа и тие ги исполнија сите свои задачи. Но, невозможно е да се деблокира Азовстал со воени средства – рече таа.