МОСКВА ПРЕПОЗНА КОЕ ОРУЖЈЕ ЗА ПРВ ПАТ СЕ УПОТРЕБУВА ВО УКРАИНА: Погледнете ја моќта на „напаѓачите“ на Путин (ВИДЕО)

Руските вооружени сили објавија дека за првпат во Украина користат јуришни беспилотни летала Орлан-10.

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека дронот „Орлан-10“ може да носи експлозивни фрагментирани гранати и објави видео на кое се гледа ефектот на овој дрон. Видеото покажува како беспилотните летала се подготвуваат за лансирање и како гранати се ставаат во специјални блокови. Блоковите се закачени под крилото на дронот, а дронот потоа се катапултира. Се прикажува како дронот фрла бомби врз позициите на украинската војска и го снима резултатот од поразот.

„На беспилотното летало Орлан-10 се поставени четири експлозивни гранати за фрагментација . Секоја граната погодува цел во радиус од десет метри. Четири гранати може да се користат истовремено, но сè зависи од целта и може да се испука една граната “. рече тој.е војник од дрон.

Беше објавено дека беспилотните летала пронаоѓаат цели и ги пренесуваат координатите на непријателите на штабот.

Според руското Министерство за одбрана, беспилотните летала Орлан-10 ги снимаат координатите на украинските војници и националистичките баталјони, кои користат цивили како жив штит и користат терористички тактики , градат упоришта, распоредуваат самоодно артилериско оружје, оклопни возила и формираат воени складишта. со муниција во цивилни инфраструктурни објекти.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа