МАСОВНА СМРТ НА РУСИ – СВЕТСКИ РЕКОРД! Украинците им нанесуваат големи загуби, се поставува само ЕДНО прашање

222

РЕКОРД! Украинците им нанесуваат големи загуби, се поставува само ЕДНО прашање

Европската унија ќе продолжи да испраќа воена опрема во Украина, чии сили и нанесуваат големи загуби на Русија , која ја нападна таа земја пред повеќе од два месеци, изјави денеска високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел.

„Не би се осмелил да шпекулирам за тоа колку долго може да издржи Русија , но ако е вистина дека изгубила 15 отсто од своите војници од почетокот на војната, тогаш тоа е светски рекорд во загубите на војската која ја освојува . изјави Борељ по состанокот на министрите за одбрана на ЕУ.

„ЕУ нема да дозволи Украина да остане невооружена“

Борељ додаде дека Европската унија нема да дозволи Украина да остане без воена опрема . Неодамна, претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден , вети дека ќе го зголеми притисокот врз Владимир Путин. Бајден тогаш повика на донација на оружје и донации од 33 милијарди американски долари за Киев во уште еден голем чекор што ја прошири соработката на САД во војната.

Во понеделникот, украинските војници кои го бранат градот Харков стигнаа до државната граница со Русија, изјави гувернерот на провинцијата Олех Синегубов, кој го објави своето тврдење на Телеграма. Сè уште не е можно да се потврдат овие наводи и не е јасно колку војници стигнале до руската граница или каде точно се наоѓаат, но многумина ова го сфатија како уште една победа на Украина и задушување на руските сили.

Од друга страна, Кремљ во неколку наврати изнесуваше различни статистички податоци, односно многу помали бројки кога станува збор за бројот на загинати војници, додека ситуацијата во украинскиот град Мариупол се смета за една од неговите поголеми победи по предавањето на војниците на баталјонот Азов. од фабриката за челик Азовстал.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа