КАКВА ЌЕ БИДЕ СУДБИНАТА НА АЗОВСКИТЕ БОРЦИ КОИ ПАДАА ВО РАЦЕТЕ НА РУСИТЕ ОД АЗОВСТАЛЈ?! Русите предложија нешто страшно – „Не треба да живеат!“

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, претходно изјави дека украинските борци кои се предале на фабриката за челик ќе бидат третирани во согласност со меѓународните стандарди.

Руски пратеник кој учествуваше во преговорите со Украина рече дека Русија треба да размисли за смртна казна за, како што рече, националистичките борци од украинскиот полк Азов.

Во дебатата во рускиот парламент по предавањето на бранителите на фабриката за челик Азовстал , пратеникот Леонид Слуцки рече дека иако Русија има мораториум на смртната казна, смртната казна за борците во Азов треба внимателно да се разгледа.

„ Тие не заслужуваат да живеат по монструозните злосторства против човештвото што ги извршија и кои постојано се вршат врз нашите затвореници“, рече тој.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, претходно изјави дека украинските ловци кои се предале на фабриката за челик ќе бидат третирани во согласност со меѓународните стандарди и дека тоа го гарантира Владимир Путин.

Руското Министерство за одбрана претходно објави дека повеќе од 250 украински борци кои се кријат во фабриката за челик во Мариупол се предале.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа