Што се случува Украинците жестоко напаѓаат? Русите се повлекуваат од секаде? БИТКАТА ЗА ВТОРИОТ ПОГОЛЕМ ГРАД ЗАВРШИ! Украинците бркаат руски војници, Киев разви ОПАСЕН план за Белгород! (МАПА)

Украинците во голем контранапад

Украинските сили ги спречија руските трупи да го опсадат и заземат Харков. Украина веројатно ја доби битката кај Харков, вториот по големина град во земјата, објави во својата најнова анализа Институтот за проучување на војната.

Украинските сили ги спречија руските војници да го опсадат и заземат Харков, а потоа ги протераа од околината на градот, пишува Институтот.

– Руската армија најверојатно одлучила целосно да се повлече од своите позиции околу Харков, соочена со украинската контраофанзива и ограничена достапност на засилувања – се наведува во анализата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа