УКРАИНСКИ ФУНКЦИОНЕРИ ТРДВААТ: „Овој град ќе се приклучи на Русија, наскоро ќе се одржи референдум

206
Лидерот на Јужна Осетија, Анатолиј Бибилов, во петокот најави дека на 17 јули ќе одржи референдум за приклучување кон Русија.

– Москва се подготвува да одржи референдум во Мариупол за тоа дали градот ќе се приклучи на Русија – тврдат украинските власти, откако најавија слична анкета во отцепениот грузиски регион Јужна Осетија.

Петро Андриушченко, советник на градоначалникот на пристанишниот град кој работи во егзил, рече дека оние што останале меѓу урнатините веруваат дека ќе се гласа за нивната иднина.

Урнатините останати од Мариупол, каде некогаш живееле 400.000 луѓе, главно се окупирани од Русија, иако дури 2.000 украински војници се држат во фабриката за челик Азовстал.

Андриушченко изјави за Обсервер дека објавувањето на референдумот може да дојде веќе во недела , иако рече дека се уште нема докази за формирање на избирачки места.

– Имаме одредени информации дека руските власти подготвуваат референдум и дека би можеле дури и да го распишат утре, но се уште не знаеме дали е тоа така. Но, гледаме многу интеграција на Мариупол во рускиот систем, образовниот систем, банкарскиот систем – рече тој во саботата.